В Умані вшанували пам’ять уродженців Тернопілля, розстріляних комуністами

Byadministrator

В Умані вшанували пам’ять уродженців Тернопілля, розстріляних комуністами

27 липня в Умані відбувся мітинг-реквієм, приурочений роковинам розстрілу в’язнів Чортківської в’язниці, що на Тернопільщині.

В останню п’ятницю липня біля меморіалу жертвам політичних репресій зібралися рідні розстріляних мирних громадян, небайдужі до власної історії, а також почесні гості: голова Черкаської обласної державної адміністрації  Юрій Ткаченко, заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Віталій Коваль, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна, голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук, заступник міського голови м. Умань Жанна Лозінська.

Високопреосвящені владики та всечесні отці відслужити поминальну падахиду за жертвами Чортківської трагедії.

Почесні гості були запрошені до слова.

Учасники поминальних заходів поклали квіти до підніжжя меморіалу та запалили свічки за душі загиблих.

Цьогоріч виповнюється 77 років від трагічних подій на Галичині у період Другої світової війни. Тоді, у червні-липні 1941 року, перед відступом Червоної Армії з території Західної України у місцевих в’язницях,  без вироку суду, було знищено тисячі мирних мешканців краю.

Чортківський етап прибув до Умані 19 липня 1941 року. Після виснажливого переходу люди не могли рухатися, а на п’яти колоні наступав німецький фронт. Тоді енкаведисти вирішили всіх розстріляти.

20-21 липня червоні завершили свою чорну справу. Невеликими групами людей заганяли в підвал і під гудіння автомашин розстрілювали. За розпорядженням військового прокурора фронту і заступника народного комісара держбезпеки Ткаченка – розстріляно і закопано 767 в’язнів, засуджених і підслідних за контрреволюційними статтями. 123 в’язні були розстріляні дорогою до Умані. Серед 954 в’язнів, етапованих з Чорткова Тернопільської області до Умані, були переважно вчителі, священнослужителі, науковці, селяни. 

Лише у 1991 році вперше заговорили про трагедію. До того часу ніхто не згадував про страшні тогочасні події, а братські могили розстріляних поросли деревами і кущами.

У 2011 році за кошти, надані бюджетами Тернопільської обласної ради та районів, мешканці яких були закатовані в Умані, було відкрито меморіал, біля якого щороку збираються делегати двох областей аби розділити скорботу за загиблими земляками.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

About the author

administrator administrator

Leave a Reply

%d блогерам подобається це: